Proiectul National - ProUcraina

Proiectul National

ProUcraina

În cadrul Fundației creștine „Elpis” din Dej,  s-a înființat în luna februarie 2015 un proiect național de susținere a refugiaților de război din Ucraina. Suntem un grup de voluntari, credincioși evanghelici, pastori, misionari și membri implicați în bisericile din România, și ne-am propus să provocăm comunitățile în vederea susținerii refugiaților de război din Ucraina.

Promovăm: transparența, responsabilitatea, corectitudinea și credincioșie față de lucrarea încredințată.

Denumirea generică a proiectului este PROUCRAINA și are la bază câteva obiective concrete:

• strângerea de fonduri din țară și din străinătate – destinate strict refugiaților din Ucraina, de două ori pe an, timp de o lună, în preajma sărbătorilor. Solicitarea se va face prin mass-media (reviste creștine, RVE, alte posturi creștine de radio, buletinele duminicale ale bisericilor etc);
  • colectarea de ajutoare (haine, încălțăminte, alimente, medicamente etc.) periodic, în intervalul derulării proiectului;
  • informarea bisericilor, instituțiilor și a persoanelor fizice care doresc să se implice în  proiect cu privire la viziune și posibilitatea implicării;
  • crearea de parteneriate între bisericile din România sau persoanele interesate de proiect și centrele de refugiați din Ucraina (posibile adopții virtuale ale copiilor orfani sau cu situații precare din Ucraina);
  • distribuirea/trimiterea ajutoarelor în Ucraina (bani și materiale) periodic – în funcție de nevoile solicitate și a priorităților apărute;
  • susținerea materială și financiară a familiilor și a voluntarilor din Ucraina, implicați în proiect;
  • menținerea, cu strictețe, a transparenței și corectitudinii între: sponsor, voluntari, bordul de conducere, membrii implicați din Ucraina și beneficiari;
  • sumele vor fi trimise integral în Ucraina, fără reținerea niciunui comision de adiministrare;
  • solicităm, periodic, rapoarte de activitate clare, trasparente, din ambele părți (fotografii, interviuri, mărturii etc.);
  • conturile sunt umanitare, nu se percepe niciun comision la depunere și nici la retragere;
  • proiectul se deruleaza pe o perioadă de cel puțin doi ani.

Ținta proiectului pentru următoarea perioadă este susținerea Centrului de Refugiați de la Cernăuți – s-a creat un asemenea centru unde li se asigură hrană, îmbrăcăminte, găzduire etc., familiilor venite din estul Ucrainei. De asemenea, susținerea periodică a Centrului de Refugiați de la Harcov, din estul Ucrainei.

Coordonatorul din Ucraina este pastorul Vasile Partica – președintele Comunității Baptiste în limba romană din Ucraina. El este persoana de legătură între România și Centrul de Refugiați din Harcov – Ucraina. Vom dezvolta proiectul în colaborare și vom fi informați permanent de situația refugiaților și nevoile lor.

Bordul de Conducere ProUcraina este format din următorii voluntari (neremunerați):

Cigher Sorin – pastor Biserica Baptistă „Sion” din  Sibiu – coordonator național – ProUcraina – organizarea și coordonarea proiectului.

Vasile Pop – președintele Fundației „Elpis” din  Dej, cu atribuțiile: menținerea relațiilor naționale și internaționale - legatura directă cu Ucraina.

• preluarea informațiilor  din Ucraina (poze, filmulețe etc.)
  • transferarea fondurilor, conform decieziei Bordului de Conducere.

Călin Morar – pastor misionar din Dej cu atribuțiile: secretariat, prelucrare informații din România și din Ucraina

Alexandru Ghiorghiaș –  pastor în  Bihor  - mobilizarea membrilor voluntari, crearea rețelei de comunicare, colaborare în țară cu posturile de radio și difuzarea informațiilor utile, centralizarea informațiilor și a datelor tuturor  persoanelor implicate direct sau indirect în proiect.

Toate deciziile se iau la nivel de Bord de Conducere. Periodic se va întâlni bordul pentru a stabili nevoile, a evalua derularea proiectului, a direcționa fondurile și bunurile materiale, în funcție și de nevoile solicitate urgent de către cei din Ucraina.

Membrii voluntari și responsabili zonali  în echipa ProUcraina sunt:

• Gancea Dorin –  Sibiu
  • Ghiuzelea Daniel   -  Apuseni,  Alba
  • Guler Sorin – Cugir, Alba
  • Buzgău Pavel – Dej
  • Ioan Pop – Dej
  • Aurel Bocșa – Dej
  • Claudiu Pop – Gherla
  • Sergiu Dobre – Hațeg

Viziunea noastră este ca în toată țara să fie câte un reprezentant regional pentru a fi posibilă implicarea a mai multor persoane din România. Lista membrilor voluntari rămâne deschisă...

Principiile care stau la baza proiectului ProUcraina sunt:

• Integritate
  • Transparență
  • Voluntariat

Implicare concretă

Banii pot fi depuși în conturile Fundației „Elpis” cu precizarea că aceste conturi sunt umanitare, create special pentru proiectul ProUcraina, asta înseamnă că depunerea se face fără comision.

Fundația Elpis Filiala Dej  - Cod Client 0376954 – CUI 15453050

Cont deschis la Banca Transilvania

RON – RO65BTRLRONCRT0037695403

EUR -  RO42BTRLEURCRT0037695402

USD -   RO46BTRLUSDCRT0037695402

GBP -   RO97BTRLGBPCRT0037695402

Persoane de contact:

Gancea Dorin – Sibiu – 0743903259

Morar Călin – Dej – 0767012912

Ghoerghieș Alexandru – Tinăud – 0747421134

Va mulțumim și Dumnezeu să vă răsplătească implicarea și eforturile depuse!

Cu apreciere,

Bordul de Conducere ProUcraina