Sorin Cigher - Dragi parlamentari ...
http://www.bisericabaptistasion.ro/file/images/articole/Sorin-Cigher_Dragi-Parlamentari_27.11_.2017_.jpgDragi parlamentari,

Ne apropiem de sărbătoarea familiei, așa cum este cunoscută în creștinism. Crăciunul ne strânge împreună. Este cea mai așteptată sărbătoare de iarnă, o iubesc toți creștinii, de la mic la mare, inclusiv dumneavoastră, politicienii, o îndrăgiți. Ne ducem în vizite la bunici, la părinți, la copii, ne bucurăm unii de alții, așteptăm colindătorii sau mergem la colindat. Mesele sunt bogate, cu mâncăruri felurite și cozonaci, toate cu specific de sărbătoare. În tot acest timp avem în obiectiv un Copil, care ne unește din toate colțurile și din toate religiile creștine. Datorită nașterii lui Isus avem această sărăbătoare. Acest Copil nu este oricine, ci este Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu care a venit să fie ,, o mare bucurie pentru tot norodul...” Hristos este motivul unirii umanității. Hristos trece peste politică, peste religie și peste orice diferență social-economică. Hristos este pentru toți.

Sărbătoarea ar fi și mai frumoasă dacă ați grăbi aprobarea referendumului. Un cadou pe care îl așteptăm de multă vreme, iar de data aceasta îndrăznim să vi-l cerem mai insistent, fiindcă oamenii sunt mai sensibili, mai buni de Crăciun. Oferiți-ne această certitudine, că familiile sunt protejate prin lege. Câtă vreme știm familia în pericol, suntem îngrijorați. Și familia Fiului lui Dumnezeu a fost în pericol. Iosif și Maria, doi părinți responsabili, l-au protejat pe Micuțul născut ducându-L în Egipt, departe de răufăcătorii familiei. S-au întors doar după ce pericolul a trecut. Vă avertizăm că urmează pericolul și puteți fi parte la planul lui Dumnezeu de a proteja familia.

Fiți sensibili, recunoscători, familiști și sărbătorile vă vor aduce o împlinire în plus, că ați făcut ceea ce trebuia, că ați protejat familia formată dintr-un Iosif și o Maria!

Fiți fericiți în familie și lăsați-L pe Prunc să-și ocupe locul de cinste în casa voastră!

Sorin Cigher - 27 noiembrie 2017

Foto: www.destepti.ro