Bisericile baptiste

Potrivit statutului cultului si principiilor baptiste, bisericile baptiste se organizeaza in mod autonom. Rolul celorlalte entitati ale cultului este aceea de a sprijini bisericile baptiste locale sa isi indeplineasca menirea.

In total sunt peste 1,700 de biserici baptiste in Romania care fac parte din Cultul Crestin Baptist si in jur de 150,000 de credinciosi care sunt membri sau apartinatori ai acestor biserici.

Conducerea Cultului

1. Congresul cultului Baptist este for suprem de conducere al cultului. La congres pot participa toate bisericile cu statutul juridic din cadrul cultului cu un numar de delegati stabilit in functie de numarul membrilor. (Cititi Statutul cultului pentru mai multe detalii). Congresul se tine o data la 4 ani si ia decizii majore in ce priveste viata cultului printre care alegerea conducerii.

2. Conferinta nationala conduce cultul intre congrese. La conferinta nationala pot participa toate bisericile cu statutul juridic din cadrul cultului cu un numar de delegati stabilit in functie de numarul membrilor.

Conferinta are loc, de regula, in cursul lunii martie a fiecarui an.

Potrivit statutului Uniunea Baptista:

1. Sprijina bisericile baptiste locale sa isi indeplineasca menirea.

2. Exprima unitatea spirituale si doctrinara a credinciosilor baptisti din Romania.

3. Reprezinta interesele generale ale bisericilor baptiste si ale altor parti componente ale cultului.

Organele de conducere ale Uniunii Baptiste sunt:

1. Consiliul Uniunii

2. Comitetul Executiv

Organul de control financiar este Comisia de cenzori.

Consiliul Uniunii este organul de conducere al Uniunii Baptiste intre conferintele nationale si este format din: membrii Comitetului executiv, reprezentantii comunitatilor si ai Conventiei Baptiste Maghiare, rectorul Institutului Teologic Baptist din Bucuresti, rectorul Universitatii “Emanuel” din Oradea si directorul Casei de Pensii a Cultului.

Consiliul Uniunii se intruneste de 2 ori pe an.

Comitetul executiv conduce Uniunea Baptista intre intalnirile Consiliului Uniunii si este ales de Congres pentru un mandat de 4 ani.

Componența Comitetului Executiv este următoarea:

Viorel Iuga – Președinte UBR
Ioan Ardelean – Secretar general
Ilie Milutin – Secretar general adjunct
Otniel Bunaciu – Vicepreședinte cu misiunea
Paul Negruț – Vicepreședinte cu educația
Samuel (Samy) Tuțac – Vicepreședinte cu pastorala
Pal Borzasi - din partea Convenției Baptiste Maghiare

Comunitatile baptiste

Pe plan regional, fiecare biserica baptista din cadrul cultului face parte dintr-o comunitate baptista. Sunt 14 comunitati plus Conventia Baptista Maghiara din care fac parte toate bisericile baptiste maghiare din Romania.

Arad

Bacau

Braila

Bucuresti