LUNI – Ei stăruiau în legătura frățească… și Domnul adăuga la numărul lor

Pentru a înțelege frumusețea și profunzimea acestei discipline spirituale în care a stăruit Biserica Primară, trebuie să apelăm la metafora folosită de apostolul Pavel atunci când compară Biserica cu un trup. Hristos este Capul trupului, Duhul Sfânt este viața trupului, iar credincioșii mântuiți și botezați sunt mădularele trupului. În acest trup fiecare mădular pecetluit cu Duhul Sfânt este legat simultan de Capul Bisericii și de celelalte mădulare (Efeseni 4:16).

MARŢI – Biruitori în vremuri de prigoană – Săptămâna de rugăciune 2023

Aceste texte din Faptele Apostolilor descriu două episoade din multele valuri de prigoane care s-au abătut asupra Bisericii lui Hristos de-a lungul secolelor. Ura lumii faţă de cei care cred, se închină şi slujesc Domnului Isus Hristos are rădăcini adânci şi îmbracă forme diferite. Psalmul 2 descrie o conspiraţie universală izvorâtă din ura faţă de Mesia – Unsul Domnului: „Pentruce se întărîtă* nemulţumirile, şi pentruce cugetă popoarele lucruri deşerte? Împăraţii pămîntului se răscoală, şi domnitorii se sfătuiesc împreună împotriva Domnului şi împotriva Unsului Său” (Psalmul 2:1-2).

LUNI – Biruitori în vremuri de presiuni ideologice şi prigoane – Săptămâna de rugăciune 2023

La fel ca toţi tiranii şi dictatorii, împăratul Nebucadneţar a făcut un plan de a controla credinţa şi comportamentul oamenilor din împărăţia lui. Ideologiile totalitare sunt însoţite de măsuri represive dure. În centrul acestui plan este cultul personalităţii lui Nebucadneţar: el a făcut un chip de aur, i-a adunat în valea Dura pe toţi oamenii cu poziţii de conducere şi a decretat: „Iată ce vi se porunceşte, popoare*, neamuri, oameni de toate limbile! … să vă aruncaţi cu faţa la pămînt, şi să vă închinaţi chipului de aur” (Daniel 3:4-5).